Warszawski festiwal pianistów jazzowych

pianista jazzowy logo grafik

Fundacja
jesteśmy organizatorem Warszawskiego festiwalu pianistów jazzowych

Warszawski festiwal pianistów jazzowych zdobył sobie wśród miłośników jazzu szybko dużą popularność.

Konkurs im. Bogdana Styczyńskiego

Nagroda za debiut w jazzie tradycyjnym dla Dixie Show Band

Fundacja ustanowiła nagrodę im. Bogdana Styczyńskiego za najlepszy debiut w jazzie tradycyjnym za rok 2003, którą otrzymał zespół Dixie Show Band z Radymna. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w dniu 12 grudnia 2003 roku w warszawskim klubie TAM-TAM, a nagrodę wręczały: pani Jolanta Styczyńska oraz pani Adrianna Poniecka-Piekutowska dyrektor departamentu sztuki i twórczości Ministerstwa Kultury.
Na zdjęciach widoczni:obok wymieniomych pań i lidera zespołu - jurorzy: Andrzej Jagodziński, Andrzej Bigolas i Stanisław Bukowski -wiceprezes zarządu fundacji. Podczas jam session grają Dixie Show Band i Five Dixielanders.
Rozmiar: 10467 bajtówRozmiar: 7139 bajtów
Zobacz dyplom przynany Dixie Show Band i zaproszenie na uroczystość . Kliknij TU!
Rozmiar: 10963 bajtówRozmiar: 10883 bajtów
Rozmiar: 9708 bajtówRozmiar: 9930 bajtów
Rozmiar: 11518 bajtówRozmiar: 12138 bajtów
Rozmiar: 13803 bajtówRozmiar: 12643 bajtów
autorka zdjęć: Agata Kabat

Bohdan "Styka" Styczyński

Styka
był jednym z czołowych muzyków jazzu tradycyjnego w Polsce! Grał na kornecie, althornie, melofonie oraz fligelhornie. Autor limeryków, doktoratu z hydrobiologii oraz podręcznika dla techników gospodarki wodnej. Wędkarz, specjalista od szczupaka.
Karierę jazzową rozpoczął w czasach studenckich w pierwszym warszawskim zespole jazzu tradycyjnego PINOKIO działającym przy warszawskiej ASP. Z Pinokiem - wystąpił na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w roku 1956. Później trafił do zespołu POLISH ALL STARS, który pod kierownictwem Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza odbył w 1958 roku pierwsze tournee polskich jazzmanów w Europie Zachodniej (Dania). Po powrocie z Danii pozostał w zespole MODERN DIXIELANDERS, wciągnięty przez grającego tam Zbyszka Namysłowskiego. Zespół rozwiązał się w roku 1960: część muzyków została zawodowcami, Bohdan rozpoczął, trwającą 15 lat karierę naukową (m.in. jako pracownik Zakładu Ochrony Wód-ImiGW opracował ekspertyzy biologiczne jezior konińskich).
Kornet czekał cierpliwie aż do czasu, gdy podczas stypendium ONZ w Wielkiej Brytanii (1973-74), Bohdan zaczął grywać z tamtejszymi kapelami jazzu tradycyjnego. Po powrocie ze stypendium bez wahania przyjął propozycję grania w VISTULA RIVER BRASS BAND, nadając zespołowi zastrzyk entuzjazmu i wnosząc swoje jazzowe doświadczenie. Sukcesy przyszły wkrótce. Po zdobyciu dwóch Złotych Tarek (1976 i 1977) oraz nagraniu longplaya VRBB przeszła na zawodowstwo. Koncertowała w kraju i zagranicą, zdobywając wiele nagród festiwalowych i liczne rzesze fanów.
Bohdan Styczyński zasiadał wielokrotnie w jury Złotej Tarki, udzielał się również jako propagator jazzu w Małej Akademii Jazzu, często też bywał zapraszany przez zespoły w charakterze konsultanta. Z dumą wspominał "warsztaty dixielandowe", jakie prowadził wraz z kolegami z VRBB dla członków Big Bandu USA Air Forces in Europe (Rammstein, Niemcy w latach 1985-86). VRBB była więc chyba pierwszym zespołem, który grał w koszarach NATO jeszcze za czasów PRL!
W ciągu ostatnich lat Bohdan cenił sobie współpracę z redakcją Jazz Forum, gdzie regularnie ukazywały się jego recenzje płyt; publikował też artykuły poświęcone jazzowi tradycyjnemu. Był gorącym propagatorem jazzu tradycyjnego, wspierał scenę trad-jazzu w warszawskim klubie Tygmont, nie tylko grając na kornecie, ale i doradztwem artystycznym.
W 1996 roku otrzymał Bursztynowego Słowika (Sopot - 40 lecie I Festiwalu Jazzowego) oraz Złotą Tarkę (Iława - 1977) za tzw. "całokształt". Na jego ręce złożono również Złotą Tarkę dla VRBB (Iława -1998) z okazji 30 lecia zespołu za całokształt pracy artystycznej. W okresie ostatnich kilku lat Bohdan Styczyński występował wraz z częścią muzyków z VRBB pod nazwą FIVE DIXIELANDERS, grając muzykę bardziej kameralną, ale nadal w duchu tradycji dixielandu. Grał również w zespołach SPECIAL DELIVERY i SWING OLD STARS z Jerzym "Dudusiem" Matuszkiewiczem i Przemkiem Dyakowskim.

Bohdan Styczyński zmarł 10 lutego 2002 roku w Warszawie przeżywszy 65 lat. Odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta R.P.

Aktualności

Jedna zła wiadomość i wiele dobrych.
zła:
w 2008 roku Festiwal Pianistów Jazzowych odbył się po raz ostatni (jak na razie).
Wiele dobrych wiadomości:
Działalność Fundacji Debiutu Autorskiego nie została zawieszona, wciąż marzymy o przywróceniu festiwalu i jego jeszcze ciekawszej formule. Udało się nam do tej pory zaprezentować wiele wspaniałych gwiazd pianistyki jazzowej, Spośród laureatów konkursu "Debiuty" wyrośli już wspaniali artyści, sens konkursu sam się nam potwierdził.
Na razie obejrzyjcie archiwum wydarzeń.