Konkurs im. Bogdana Styczyńskiego
Nagroda za debiut w jazzie tradycyjnym
dla Dixie Show Band
Fundacja ustanowiła nagrodę im. Bogdana Styczyńskiego za najlepszy debiut w jazzie tradycyjnym za rok 2003, którą otrzymał zespół Dixie Show Band z Radymna. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w dniu 12 grudnia 2003 roku w warszawskim klubie TAM-TAM, a nagrodę wręczały: pani Jolanta Styczyńska oraz pani Adrianna Poniecka-Piekutowska dyrektor departamentu sztuki i twórczości Ministerstwa Kultury.
Na zdjęciach widoczni:obok wymieniomych pań i lidera zespołu - jurorzy: Andrzej Jagodziński, Andrzej Bigolas i Stanisław Bukowski -wiceprezes zarządu fundacji.
Podczas jam session grają Dixie Show Band i Five Dixielanders.
Zobacz dyplom przynany Dixie Show Band i zaproszenie na uroczystość
.
Kliknij TU!
autorka zdjęć: Agata Kabat
Bohdan "Styka" Styczyński
był jednym z czołowych muzyków jazzu tradycyjnego w Polsce! Grał na
kornecie, althornie, melofonie oraz fligelhornie. Autor limeryków,
doktoratu z hydrobiologii oraz podręcznika dla techników gospodarki
wodnej. Wędkarz, specjalista od szczupaka.
Karierę jazzową rozpoczął w czasach studenckich w pierwszym warszawskim zespole jazzu tradycyjnego PINOKIO działającym przy warszawskiej ASP. Z Pinokiem - wystąpił na
I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w roku 1956. Później trafił do zespołu POLISH ALL STARS, który pod kierownictwem Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza odbył w 1958 roku pierwsze tournee polskich jazzmanów w Europie Zachodniej (Dania). Po powrocie z Danii pozostał w zespole MODERN DIXIELANDERS, wciągnięty przez grającego tam Zbyszka Namysłowskiego.
Zespół rozwiązał się w roku 1960: część muzyków została zawodowcami, Bohdan rozpoczął, trwającą 15 lat karierę naukową (m.in. jako pracownik Zakładu Ochrony Wód-ImiGW opracował ekspertyzy biologiczne jezior konińskich).
Kornet czekał cierpliwie aż do czasu, gdy podczas stypendium ONZ w Wielkiej Brytanii (1973-74), Bohdan zaczął grywać z tamtejszymi kapelami jazzu tradycyjnego. Po powrocie ze stypendium bez wahania przyjął propozycję grania w VISTULA RIVER BRASS BAND, nadając zespołowi zastrzyk entuzjazmu i wnosząc swoje jazzowe doświadczenie. Sukcesy przyszły wkrótce. Po zdobyciu dwóch Złotych Tarek (1976 i 1977) oraz nagraniu longplaya VRBB przeszła na zawodowstwo. Koncertowała w kraju i zagranicą, zdobywając wiele nagród festiwalowych i liczne rzesze fanów.
Bohdan Styczyński zasiadał wielokrotnie w jury Złotej Tarki, udzielał się również jako propagator jazzu w Małej Akademii Jazzu, często też bywał zapraszany przez zespoły w charakterze konsultanta. Z dumą wspominał "warsztaty dixielandowe", jakie prowadził wraz z kolegami z VRBB dla członków Big Bandu USA Air Forces in Europe (Rammstein, Niemcy w latach 1985-86). VRBB była więc chyba pierwszym zespołem, który grał w koszarach NATO jeszcze za czasów PRL!
W ciągu ostatnich lat Bohdan cenił sobie współpracę z redakcją Jazz Forum, gdzie regularnie ukazywały się jego recenzje płyt; publikował też artykuły poświęcone jazzowi tradycyjnemu. Był gorącym propagatorem jazzu tradycyjnego, wspierał scenę trad-jazzu w warszawskim klubie Tygmont, nie tylko grając na kornecie, ale i doradztwem artystycznym.
W 1996 roku otrzymał Bursztynowego Słowika (Sopot - 40 lecie I Festiwalu Jazzowego) oraz Złotą Tarkę (Iława - 1977) za tzw. "całokształt". Na jego ręce złożono również Złotą Tarkę dla VRBB (Iława -1998) z okazji 30 lecia zespołu za całokształt pracy artystycznej.
W okresie ostatnich kilku lat Bohdan Styczyński występował wraz z częścią muzyków z VRBB pod nazwą FIVE DIXIELANDERS, grając muzykę bardziej kameralną, ale nadal w duchu tradycji dixielandu. Grał również w zespołach SPECIAL DELIVERY i SWING OLD STARS z Jerzym "Dudusiem" Matuszkiewiczem i Przemkiem Dyakowskim.
Bohdan Styczyński zmarł 10 lutego 2002 roku w Warszawie przeżywszy 65 lat.
Odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta R.P.