Warszawski festiwal pianistów jazzowych

pianista jazzowy logo grafik

Fundacja
jesteśmy organizatorem Warszawskiego festiwalu pianistów jazzowych

Warszawski Festiwal Pianistów Jazzowych zdobył sobie wśród miłośników jazzu szybko dużą popularność.

JAZZ PIKNIK 2005

25 czerwca / sobota / 2005
Amfiteatr w parku im. Sowińskiego na Woli
godzina 17,30

Marita Alban Juarez oktet
latin jazz

Marita Albán Juárez

jest absolwentką wokalistyki na Wydziale Jazzu PSJ w Warszawie. Śpiewała pod kierunkiem Ewy Bem i Izabeli Zając. Od kilku lat występuje i nagrywa. Brała udział w projektach zespołów Calle Sol, Los Payos i Kora Ola! Ola!. Jej piosenki od marca 2005 nadawane są przez stacje radiowe BIS i PIN. Ponadto Radio PIN objęło patronat medialny nad jej projektami muzycznymi.

Na stałe w swoim zespole - Marita Albán Juárez & Latin Jazz Band, założonym wspólnie z bratem, perkusistą José Manuelem, współpracuje ze świetnym kubańskim pianistą Reiem Ceballo z Santiago de Cuba. Ponadto do swego projektu zaprosiła kilku instrumentalistów latin-jazzowych oraz znakomicie improwizujących polskich solistów jazzowych, z którymi tworzy Marita Albán Juárez oktet

Zespół łączy w sobie zalety bandu jazzowego i oryginalnej grupy salsowej (typu "Buena Vista"), wykonując oprócz specjalnie zaaranżowanych do tego projektu standardów jazzowych i latin-jazzowych, bossa-novy, son i salsę, a także nastrojowe rumby i bolera. Marita śpiewa głównie w swym ojczystym języku, po hiszpańsku, lecz bossa-novy po portugalsku.


Muzyka z jazzem w sercu

Muzyka rodem z Ameryki Łacińskiej to symbol radości życia i urody świata. Połączona z - tradycyjnie witalnym i rozwibrowanym - jazzem, nie traci swych przyrodzonych atutów, a dodatkowo zyskuje na melodycznej subtelności i harmonicznym wyrafinowaniu. Wszystko to słychać w nagraniach Marity Albán Juárez i towarzyszącego jej zespołu.
W programie wśród latin-jazzowych standardów usłyszymy kilka sztandarowych kompozycji klasyka bossa-novy Antonio Carlosa Jobima, między innymi Aguas de Marco, w której wyrazistemu rytmowi towarzyszy efektowny, damsko-męski duet. Nieco kapryśna, ale urokliwa melodia wpada w ucho już po kilku taktach, a praca sekcji rytmicznej nadaje utworowi całkiem współczesne cechy tanecznego przeboju. W melancholijny nastrój wprowadzi publiczność bolero autorstwa Michela Legranda Tu y yo al fin, rozwijające się niespiesznie, zagrane dla odmiany spokojnie i oszczędnie, ale dzięki temu urzekające nastrojem lirycznego wyciszenia. Tym bardziej, że śpiew Marity przywołuje skojarzenia z głosem Astrud Gilberto - jest tak samo mglisty i jakby na wpół obecny, tak samo pełen zamyślenia i nieokreślonego smutku z towarzyszącym mu równie nostalgicznym saksofonowym solo Radka Nowickiego. Ponadto usłyszymy pełne brawurowych improwizacji salsowe aranżacje utworów z repertuaru Omary Portuondo, DJuana, a także Miltona Nascimento, wśród nich przebój Tal vez.
Klimat tworzony przez grupę jest dowodem na to, że nie mapa, tylko wyczucie stylu oraz talent decydują o powstaniu muzyki pełnej radości życia i urody świata. Muzyki, w której w gorącym, południowym ciele kołysze się jazzowe serce.

Maciej Woźniak

Aktualności

Jedna zła wiadomość i wiele dobrych.
zła:
w 2008 roku Festiwal Pianistów Jazzowych odbył się po raz ostatni (jak na razie).
Wiele dobrych wiadomości:
Działalność Fundacji Debiutu Autorskiego nie została zawieszona, wciąż marzymy o przywróceniu festiwalu i jego jeszcze ciekawszej formule. Udało się nam do tej pory zaprezentować wiele wspaniałych gwiazd pianistyki jazzowej, Spośród laureatów konkursu "Debiuty" wyrośli już wspaniali artyści, sens konkursu sam się nam potwierdził.
Na razie obejrzyjcie archiwum wydarzeń.