Warszawski festiwal pianistów jazzowych

pianista jazzowy logo grafik

Fundacja
jesteśmy organizatorem Warszawskiego festiwalu pianistów jazzowych

Warszawski festiwal pianistów jazzowych zdobył sobie wśród miłośników jazzu szybko dużą popularność.

II Konkurs o nagrodę im. Bogdana Styczyńskiego

Protokół jury

II Konkursu im. Bogdana Styczyńskiego za najlepszy debiut w jazzie tradycyjnym 2005.

Jury w składzie: przewodniczący Andrzej Jagodziński Andrzej Bigolas, Zbigniew Konopczyński, Stanisław Bukowski, Jan Kazimierz Siwek, juror honorowy Jolanta Styczyńska.

po przesłuchaniu finalistów w dniu 10 listopada 2005 postanowiła przyznać następujące nagrody:
Dwie równorzędne pierwsze nagrody w wysokości 2.500,-zł dla :

Trio Siergieja Wowkotruba z Częstochowy
i Leliwa Jazz Band z Tarnowa

oraz wyróżnienie w wysokości 1 000,- zł

dla I.K.S. Band z Rzeszowa

Jury


Trio Siergieja Wowkotruba


Leliwa Jazz Band

DyplomyAutorką projektu graficznego dyplomu jest Jolanta Jacent-Styczyńska

Regulamin nagrody

za najlepszy debiut w jazzie tradycyjnym 2005

Fundacja Debiutu Autorskiego
przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury
ogłasza :

II Konkurs o nagrodę im. Bogdana Styczyńskiego
za najlepszy debiut w jazzie tradycyjnym 2005.

Cele i zadania

popularyzacja jazzu tradycyjnego,
aktywizacja i promocja młodych zespołów jazzu tradycyjnego,

Warunki uczestnictwa

1. W konkursie mogą wziąć udział soliści i zespoły które zgłoszą swój udział przesyłając na adres Fundacji Debiutu Autorskiego
02-536 Warszawa, ul. Narbutta 27a m 9 kasetę magnetofonową lub CD
(nawet amatorskie) z nagranymi utworami (konieczne dwa standardy
jazzowe) wraz z informacją o składzie zespołu, wieku muzyków i
dotychczasowej działalności artystycznej w nieprzekraczalnym terminie do 20 października 2005.
3. W konkursie nie mogą uczestniczyć zespoły nagradzane w latach poprzednich. Nie dotyczy to tegorocznych laureatów;
5. Konkurs będzie przebiegał dwuetapowo: eliminacje - Jury konkursu po przesłuchaniu materiałów wyłoni finalistów.
Finał - zakwalifikowani wykonawcy zaprezentują swoje programy
10 listopada w Warszawie w sali MCKiS przy ul. Elektoralnej 12.
6. Wykonawców oceniać będzie Jury pod przewodnictwem Andrzeja
Jagodzińskiego.
8. Laureaci (2 nagrody i wyróżnienie) otrzymają nagrody finansowe oraz dyplom.
9. Uczestnicy zakwalifikowani do finału zostaną powiadomieni do dnia 2 listopada 2005 r.
10. Organizatorzy nie pokrywają kosztów podróży.


Bohdan "Styka" Styczyński

Styka
był jednym z czołowych muzyków jazzu tradycyjnego w Polsce! Grał na kornecie, althornie, melofonie oraz fligelhornie. Autor limeryków, doktoratu z hydrobiologii oraz podręcznika dla techników gospodarki wodnej. Wędkarz, specjalista od szczupaka.
Karierę jazzową rozpoczął w czasach studenckich w pierwszym warszawskim zespole jazzu tradycyjnego PINOKIO działającym przy warszawskiej ASP. Z Pinokiem - wystąpił na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w roku 1956. Później trafił do zespołu POLISH ALL STARS, który pod kierownictwem Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza odbył w 1958 roku pierwsze tournee polskich jazzmanów w Europie Zachodniej (Dania). Po powrocie z Danii pozostał w zespole MODERN DIXIELANDERS, wciągnięty przez grającego tam Zbyszka Namysłowskiego. Zespół rozwiązał się w roku 1960: część muzyków została zawodowcami, Bohdan rozpoczął, trwającą 15 lat karierę naukową (m.in. jako pracownik Zakładu Ochrony Wód-ImiGW opracował ekspertyzy biologiczne jezior konińskich).
Kornet czekał cierpliwie aż do czasu, gdy podczas stypendium ONZ w Wielkiej Brytanii (1973-74), Bohdan zaczął grywać z tamtejszymi kapelami jazzu tradycyjnego. Po powrocie ze stypendium bez wahania przyjął propozycję grania w VISTULA RIVER BRASS BAND, nadając zespołowi zastrzyk entuzjazmu i wnosząc swoje jazzowe doświadczenie. Sukcesy przyszły wkrótce. Po zdobyciu dwóch Złotych Tarek (1976 i 1977) oraz nagraniu longplaya VRBB przeszła na zawodowstwo. Koncertowała w kraju i zagranicą, zdobywając wiele nagród festiwalowych i liczne rzesze fanów.
Bohdan Styczyński zasiadał wielokrotnie w jury Złotej Tarki, udzielał się również jako propagator jazzu w Małej Akademii Jazzu, często też bywał zapraszany przez zespoły w charakterze konsultanta. Z dumą wspominał "warsztaty dixielandowe", jakie prowadził wraz z kolegami z VRBB dla członków Big Bandu USA Air Forces in Europe (Rammstein, Niemcy w latach 1985-86). VRBB była więc chyba pierwszym zespołem, który grał w koszarach NATO jeszcze za czasów PRL!
W ciągu ostatnich lat Bohdan cenił sobie współpracę z redakcją Jazz Forum, gdzie regularnie ukazywały się jego recenzje płyt; publikował też artykuły poświęcone jazzowi tradycyjnemu. Był gorącym propagatorem jazzu tradycyjnego, wspierał scenę trad-jazzu w warszawskim klubie Tygmont, nie tylko grając na kornecie, ale i doradztwem artystycznym.
W 1996 roku otrzymał Bursztynowego Słowika (Sopot - 40 lecie I Festiwalu Jazzowego) oraz Złotą Tarkę (Iława - 1977) za tzw. "całokształt". Na jego ręce złożono również Złotą Tarkę dla VRBB (Iława -1998) z okazji 30 lecia zespołu za całokształt pracy artystycznej. W okresie ostatnich kilku lat Bohdan Styczyński występował wraz z częścią muzyków z VRBB pod nazwą FIVE DIXIELANDERS, grając muzykę bardziej kameralną, ale nadal w duchu tradycji dixielandu. Grał również w zespołach SPECIAL DELIVERY i SWING OLD STARS z Jerzym "Dudusiem" Matuszkiewiczem i Przemkiem Dyakowskim.

Bohdan Styczyński zmarł 10 lutego 2002 roku w Warszawie przeżywszy 65 lat. Odznaczony pośmiertnie Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta R.P.

Aktualności

Jedna zła wiadomość i wiele dobrych.
zła:
w 2008 roku Festiwal Pianistów Jazzowych odbył się po raz ostatni (jak na razie).
Wiele dobrych wiadomości:
Działalność Fundacji Debiutu Autorskiego nie została zawieszona, wciąż marzymy o przywróceniu festiwalu i jego jeszcze ciekawszej formule. Udało się nam do tej pory zaprezentować wiele wspaniałych gwiazd pianistyki jazzowej, Spośród laureatów konkursu "Debiuty" wyrośli już wspaniali artyści, sens konkursu sam się nam potwierdził.
Na razie obejrzyjcie archiwum wydarzeń.